Hochlantsch 1720 m, Bärenschützklamm

08.05.2018 / 1 deň

Prechod známej Medvedej tiesňavy a výstup na výhľadový vápencový vrchol Hochlantsch.
Na trase 2 horské chaty s občerstvením!Číslo zájazdu:
20180508Cena:
75,00 €
65,00 € / ROKOŠPORT family

Cena zahŕňa:
doprava komfortným autobusom alebo minibusom, vstupné do Medvedej tiesňavy, Rokošport sprievodca, originálna pamätná magnetka, farebná mapa oblasti, poistenie proti úpadku CK

Cena nezahŕňa:
cestovné poistenie (info v CK), strava, ...


Odchod:
o 01.00 h zo Žiliny, 02.00 h z Trenčína a 04.00 h z Bratislavy /zastávky na nastupovanie po dohode aj kdekoľvek na trase cesty minibusu/

Návrat:
vo večerných až nočných hodinách

Trasa:
Č: Mixnitz, parkovisko 492 m – Hans Kerrl huette, vst. brána do Medvedej tiesňavy 752 m – Medvedia tiesňava – Almgasthaus Zum Guten Hirten 1260 m – Steirischer Jokl 1398 m – Hochlantsch 1720 m – späť k Almgasthaus Zum Guten Hirten – Schweigerbauer – Hans Kerrl Huette 752 m – Mixnitz, parkovisko 492 m.

Časy:
ČAS VÝSTUPU: 4 - 5 h
ČAS ZOSTUPU: 2 – 3 h

Charakteristika:
Obľúbený tradičný výlet nás zavedie do Rakúskej spolkovej krajiny Steiermark na západný okraj Fischbacherských Álp, geomorfologického celku známeho predovšetkým vďaka výraznému hôľnatému hrebeňu v jadrovej časti medzi vrcholmi Pretul-Stuleck. Hoci pohorie patrí do tzv. Centrálnych Álp, ktoré sú budované prevažne kryštalickými horninami, aj tu sa nachádza obalová vápencová séria, ktorá má ďaleko väčšiu reliéfnu členitosť a teda aj vyšší turistický potenciál. Okrem jaskýň a iných krasových javov sa tu pôsobením vody vytvorili hlboké vápencové doliny. Najkrajšia z nich dostala názov Medvedia tiesňava. Jej útroby sú sprístupnené nespočetným množstvom perfektne osadených a zabezpečených drevených rebríkov, ktoré spolu prekonávajú prevýšenie 450 m. Zážitok z prechodu tiesňavy umocníme po krátkych prestávkach na 2 horských chatách výstupom na najvyšší bod tejto oblasti – skalnatú výhľadovú dominantu Hochlantsch 1720 m.

Opis trasy:
Autobusom (minibusom) prídeme do obce Mixnitz v údolí rieky Mur a ešte asi 1 km na parkovisko pod lesom. Odtiaľ (nadmorská výška 492 m) pôjdeme širokým chodníkom v lese a párkrát preklenieme potok po drevenom moste. Asi o hodinu prídeme k vstupnej bráne do tiesňavy Bärenschutzklamm. Odtiaľ ešte kúsok medzi skalami v lese na začiatok takmer súvislej drevenej cesty. Po drevených rebríkoch, ktoré sú viac či menej naklonené, ale dobre chránené zábradlím, budeme stúpať čarokrásnymi zákutiami, ktoré vymodelovala voda v bielom vápenci. Keď si budeme myslieť, že už sme na konci, zistíme, že ani zďaleka nie. Až po prekonaní 450 výškových metrov sa dostaneme na zarovnanú časť ku chate Wh.z.Guten Hirten. Tu si môžeme posedieť a minúť nejaké to euro, alebo načrieť do vlastných zásob v batohu. Po kvetnatých lúkach prejdeme k ďalším chatkám na skalnatý hrebeň (horský kostolík Schusserlbrunn vsadený do skalnej steny a chata s ďalšou možnosťou občerstvenia). Serpentínami sprava vystúpame na krásne vyhliadkové bralo s krížom vrchola Hochlantsch. K chate zídeme po rovnakej trase, potom širokými serpentínami kamenistým chodníkom a neskôr štrkovou cestou až k vstupnej bráne pod tiesňavou. K autobusu sa vrátime trasou zhodnou s výstupovou.

Minimálny počet účastníkov:
7

Poznámka:
Pre záujemcov o lezenie na zabezpečených cestách je možný variant výstupu na vrchol Hochlantsch po Naturfreunde klettersteig - klasifikácia B/C.
Potrebná výzbroj – úväz, fixačný systém, prilba
/možnosť požičať v našej CK/.

Viac informácií sa dozviete po prihlásení sa v propozíciách alebo v klientskej sekcii na www.rokosport.sk.

Počet dní potrebnej dovolenky: 0

Mapa:
f & b, č. 131, Grazer Bergland, M 1 : 50 000.


Fotogaléria
Diskusia
Super počasie 2008-05-16
08:34:01
Počasie 2008-05-16
07:46:13